V pátek kolem druhé hodiny odpoledne se v klubovně v Kunštátě sešli dobrovolníci, aby udělali poslední přípravy na Martinskou tvořivou dílnu, akci k partnerskému projektu „Našim nejmenším“.

Pro účastníky bylo připraveno pečení perníčků ve tvaru koně, podkovy, martinských rohlíčků, dále výroba lampionků z hedvábného papíru a výroba papírové loutky koně.

Sešlo se přes třicet rodičů a prarodičů s dětmi. Všichni vědí, že se na sv. Martina jí husa, málokdo ale ví, že se pečou martinské rohlíčky, které mají tvar koňské podkovy a proč se chodí právě v tento den v průvodu s lucerničkami. I to se mohli účastníci dílny dozvědět.

Podle legendy se sv. Martin, když ho chtěli zvolit biskupem, velmi zdráhal pro svou skromnost tento post přijmout a ukrýval se. Lid ho přesto za biskupa chtěl a tak se ho v noci vydal hledat. A na cestu si svítil lampičkami. Proto tradice lampionových průvodů. Víte, kde se nakonec sv. Martina schoval? V husinci. Proto ta husa!

Po 17. hodině, s vlastnoručně vyrobenými lampionky a krásnými koníky, se všichni přesunuli na náměstí, kde se shromáždili účastníci lampionového průvodu. Kunštátský pan farář tam také pověděl o sv. Martinu a všichni se vydali hledat martinský poklad. Poklad byl nalezen - truhla plná čokoládových dukátů.

martin2011_3 martin2011_9

martin_2011_2